Národná rada

Voľby do Národnej rady SR 2023

30. 9. 2023. Definitívne výsledky Štatistického úradu SR — po krajoch, okresoch a obciach.

Zdroj: Štatistický úrad SR, definitívne výsledky ↗ · balík c1188fa9ae31 · spracované 4. 9. 2026 · metodika

Účasť voličov
68,51 %
3 007 123 z 4 388 872 zapísaných
Ako sa to počíta?

Podiel voličov, ktorí sa zúčastnili, zo všetkých zapísaných v zoznamoch voličov. Číslo Štatistického úradu.

Platné hlasy
2 967 896
98,69 % z odovzdaných obálok
Volebných okrskov
6 014
spracovaných 6 013
Mandátov
150
7 strán ich získalo
Republikové volebné číslo
16 370
toľko hlasov stojí jeden mandát
Ako sa to počíta?

Súčet platných hlasov strán, ktoré prekročili hranicu, delený počtom mandátov plus jedna. Číslo Štatistického úradu.

Výsledky strán

25 kandidujúcich subjektov

Podiel platných hlasov. Priesvitný pruh je pod hranicou zvoliteľnosti. 14 subjektov pod jedným percentom sú v tabuľke.

Rozdelenie mandátov

Rozdelenie mandátov SMER - SD: 42 PS: 32 HLAS - SD: 27 OĽANO A PRIATELIA, KÚ a ZA ĽUDÍ: 16 KDH: 12 SaS: 11 SNS: 10
  • SMER - SD 42
  • PS 32
  • HLAS - SD 27
  • OĽANO A PRIATELIA, KÚ a ZA ĽUDÍ 16
  • KDH 12
  • SaS 11
  • SNS 10

Hranica je 5 % pre stranu, 7 % pre koalíciu dvoch a troch strán, 10 % pre štyri a viac. Mandáty delí úrad republikovým volebným číslom.

Všetky subjekty: hlasy, podiel, mandáty, prednostné hlasovanie
Č.Politický subjektHlasyPodielMandátyKrúžkovaloKandidátov
16 SMER - sociálna demokracia 681 017 22,94 % 42 85,4 % 150
3 Progresívne Slovensko 533 136 17,96 % 32 74,0 % 150
17 HLAS - sociálna demokracia 436 415 14,70 % 27 84,6 % 150
5 OĽANO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK a Kresťanská únia a ZA ĽUDÍ 264 137 8,89 % 16 89,0 % 150
23 Kresťanskodemokratické hnutie 202 515 6,82 % 12 80,5 % 150
12 Sloboda a Solidarita 187 645 6,32 % 11 82,5 % 150
15 Slovenská národná strana 166 995 5,62 % 10 89,0 % 150
25 REPUBLIKA 141 099 4,75 % — 87,8 % 150
18 SZÖVETSÉG - Magyarok. Nemzetiségek. Regiók. | ALIANCIA - Maďari. Národnosti. Regióny 130 183 4,38 % — 87,6 % 149
22 Demokrati 87 006 2,93 % — 86,2 % 150
13 SME RODINA 65 673 2,21 % — 84,5 % 150
21 Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko 25 003 0,84 % — 87,1 % 150
6 Komunistická strana Slovenska 9 867 0,33 % — 66,8 % 81
1 Pirátska strana - Slovensko 9 358 0,31 % — 70,5 % 60
9 Modrí, Most - Híd 7 935 0,26 % — 80,5 % 149
7 Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana 3 486 0,11 % — 83,2 % 125
14 MySlovensko 2 786 0,09 % — 70,1 % 49
24 KARMA 2 407 0,08 % — 61,8 % 17
4 SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA 2 401 0,08 % — 61,8 % 148
19 SRDCE vlastenci a dôchodcovia - SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA 2 315 0,07 % — 63,2 % 100
2 PRINCÍP 1 817 0,06 % — 80,9 % 70
10 SPRAVODLIVOSŤ 1 335 0,04 % — 62,4 % 27
11 Slovenské Hnutie Obrody 1 332 0,04 % — 74,0 % 45
8 Vlastenecký blok 1 262 0,04 % — 80,4 % 41
20 SDKÚ - DS - Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana 771 0,02 % — 55,9 % 11

„Krúžkovalo“ je podiel voličov strany, ktorí využili prednostné hlasovanie.

Zvolení poslanci

v poradí podľa prednostných hlasov

SMER - SD 42

  1. Robert Fico 531 528
  2. Robert Kaliňák 263 045
  3. Ľuboš Blaha 220 478
  4. Juraj Blanár 181 636
  5. Erik Kaliňák 145 018
  6. Tibor Gašpar 132 119
  7. Ladislav Kamenický 85 247
  8. Richard Takáč 68 842
  9. Jaroslav Baška 28 836
  10. Marián Kéry 13 728
  11. Ján Podmanický 11 729
  12. Ján Richter 10 161
  13. Viliam Zahorčák 8 246
  14. Marián Saloň 7 601
  15. Jana Vaľová 6 303
  16. Igor Choma 6 291
  17. Zuzana Matejičková 6 053
  18. Dušan Jarjabek 5 606
  19. Jozef Ježík 4 565
  20. Vladimír Baláž 4 082
  21. Peter Šuca 3 841
  22. Daniel Karas 3 296
  23. Ľubomír Vážny 3 181
  24. Ján Mažgút 3 174
  25. Marcela Čavojová 3 121
  26. Jozef Habánik 3 052
  27. Igor Melicher 2 983
  28. Stanislav Kubánek 2 765
  29. Juraj Gedra 2 688
  30. Augustín Hambálek 2 650
  31. Jozef Smatana 2 281
  32. Boris Susko 2 248
  33. Dušan Galis 2 126
  34. Michal Stuška 1 917
  35. Martin Nemky 1 897
  36. František Petro 1 676
  37. Justín Sedlák 1 599
  38. Jozef Valocký 1 392
  39. Ján Kvorka 1 275
  40. Anton Stredák 1 226
  41. Vladimír Faič 1 073
  42. Dušan Muňko 896

PS 32

  1. Michal Šimečka 303 423
  2. Michal Truban 122 302
  3. Lucia Plaváková 105 423
  4. Jaroslav Spišiak 69 354
  5. Tomáš Valášek 66 056
  6. Tamara Stohlová 63 103
  7. Irena Bihariová 37 849
  8. Michal Sabo 37 275
  9. Zora Jaurová 29 704
  10. Michal Wiezik 29 195
  11. Oskar Dvořák 28 426
  12. Ingrid Kosová 21 040
  13. Štefan Kišš 20 697
  14. Simona Petrík 19 636
  15. Tina Gažovičová 18 115
  16. Ivan Štefunko 15 073
  17. Ondrej Prostredník 14 369
  18. Tomáš Hellebrandt 13 194
  19. Beáta Jurík 11 033
  20. Zuzana Mesterová 10 200
  21. Ján Hargaš 9 748
  22. Zuzana Števulová 8 538
  23. Martin Dubéci 6 647
  24. Dana Kleinert 6 095
  25. Jana Hanuliaková 5 730
  26. Darina Luščíková 5 348
  27. Veronika Veslárová 4 473
  28. Martin Pekár 3 162
  29. Viera Kalmárová 3 141
  30. Branislav Vančo 3 061
  31. Veronika Šrobová 2 769
  32. Dávid Dej 1 589

HLAS - SD 27

  1. Peter Pellegrini 337 976
  2. Denisa Saková 168 453
  3. Richard Raši 141 234
  4. Erik Tomáš 115 023
  5. Tomáš Drucker 43 698
  6. Michal Kaliňák 30 577
  7. Lucia Kurilovská 28 750
  8. Matúš Šutaj Eštok 27 093
  9. Branislav Becík 20 260
  10. Zuzana Dolinková 20 153
  11. Ľubica Laššáková 8 308
  12. Peter Žiga 5 685
  13. Ján Blcháč 5 580
  14. Richard Eliáš 5 517
  15. Dušan Tittel 5 370
  16. Ján Ferenčák 4 894
  17. Igor Šimko 4 152
  18. Roman Malatinec 3 951
  19. Karol Janas 3 717
  20. Róbert Puci 3 236
  21. Peter Kmec 3 192
  22. Peter Náhlik 2 522
  23. Erik Vlček 2 238
  24. Michal Moško 1 919
  25. Kamil Šaško 1 409
  26. Radomír Šalitroš 1 407
  27. Peter Kalivoda 831

Výsledky po krajoch

klik otvorí kraj s okresmi a obcami

Kraje
Kraj Účasť Zapísaní Najsilnejšia stranaPodiel
Banskobystrický kraj 64,38 % 500 280 SMER - SD 22,89 %
Bratislavský kraj 74,46 % 570 456 PS 31,00 %
Cudzina 98,40 % 59 730 PS 61,70 %
Košický kraj 60,78 % 607 392 SMER - SD 21,10 %
Nitriansky kraj 66,19 % 549 779 SMER - SD 25,31 %
Prešovský kraj 66,67 % 619 348 SMER - SD 22,04 %
Trenčiansky kraj 72,50 % 467 471 SMER - SD 29,47 %
Trnavský kraj 67,80 % 463 067 SMER - SD 22,01 %
Žilinský kraj 73,00 % 551 349 SMER - SD 25,79 %

Nájdite svoju obec

Výsledky týchto volieb v každej obci, meste a mestskej časti.